DSC0515Uczę segregować, promuję zachowania ekologiczne to temat dwudniowego szkolenia dla nauczycieli, które odbyło się 2 i 3 czerwca br. w Szkole Podstawowej w Otrębusach w ramach projektu „Działaj dla klimatu”.


Nauczyciele wdrażający akcje i działania edukacyjne w projekcie poznali różne definicje odpadów, a także uzyskali podstawową wiedzę na temat ich prawidłowego segregowania. Dowiedzieli się również, z jakich materiałów składają się różne opakowania, jak długo materiały ulegają rozkładowi, a także w jaki sposób można powtórnie wykorzystać odpady. Zapoznali się z hierarchią postępowania z odpadami, która opiera się na podstawowych zasadach: ograniczania powstawania odpadów, bezpiecznego składowania , recyklingu, odzyskiwania surowców i wielokrotnego używania.


Uczestnicy szkolenia wzięli też udział w warsztatach z wykorzystaniem surowców wtórnych, dzięki którym poznali m.in. sposoby, jak dać nowe życie starym przedmiotom oraz jak stworzyć coś nowego z dostępnych odpadów.
Szkolenie było doskonałą okazją nie tylko do zdobycia wiedzy, lecz także do wymiany doświadczeń nauczycieli szkół z gminy Brwinów i Michałowice biorących udział w projekcie.


Projekt „Działaj dla klimatu. Inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną w szkołach w gminach Brwinów i Michałowice w partnerstwie z Sandgerdi Elementary School z Islandii” korzysta z dofinansowania o wartości ponad 2,9 mln zł w ramach Mechanizmu Finansowego EOG. Fundusze EOG to wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Projekt otrzymał również dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 0,5 mln zł.

DSC0519
DSC0515
DSC0499
DSC0553
DSC0543